Yangın Sistem Tasarımı

OTOMATİK SPRİNKLER SİSTEMİ TASARIM KRİTERLERİ 

    Sistemin tasarımı için tehlike sınıfları düşük, orta ve yüksek tehlike sınıfı olarak yarı yarı alınır. Yapı veya bir bölümünün tehlike sınıfı, yapının özelliklerine ve yapıda yürütülen işlemlerin niteliğine bağlı olarak saptanır. Eğer yapının çeşitli bölümlerinde farklı tehlike sınıflarına sahip maddeler bulunuyorsa en yüksek tehlike sınıflandırmasına göre uygulama yapılır.

a) Düşük tehlike, bünyesinde kendi kendine yayılan bir yangının oluşmasına imkan vermeyecek şekilde düşük yanabilirliğe sahip malzemelerden oluşur. Konutlar, ibadethaneler,hastaneler, okullar, kütüphaneler, müzeler, bürolar, restoran oturma alanları, tiyatro, oditoryum ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

b) Orta tehlike, orta hızla ve önemli miktarda duman çıkararak yanma olasılığı bulunan malzemelerden oluşur. Otopark, fırın, çamaşırhane, restoran servis alanları, kuru temizleyici, deri üretimi, ticarethaneler, kağıt üretimi, postane, yayın evi, matbaa, otomobil tamirhaneleri, tekstil üretimi, lastik üretimi, marangozhane ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

c) Yüksek tehlike, çok hızlı olarak yanma olasılığı bulunan veya patlama tehlikesi bulunan malzemelerden oluşur.

Grup 1: Uçak hangarları, yanıcı sıvı ve gazların üretildiği, depolandığı ve dağıtıldığı yerler, tutuşma sıcaklığı 38 0C dan düşük yanıcı madde kullanılan yerler, plastik, plastik köpük ve benzeri madde üretim yerleri ile boyahaneler bu kapsamdadır.

Sprinkler Koruma Alanı (m2): Bir adet sprinklerin koruyabildiği alandır.

Düşük tehlike sınıfı için bu alan 21 m2, orta tehlike sınıfı için 12 m2, yüksek tehlike sınıfı için 9 m2 dir.

Sprinkler Uygulama Alanı: Düşük ve orta tehlike sınıfı için 139 m2, yüksek tehlike Sınıfı için 232 m2’dir.

Maksimum Kat Alanı : Düşük ve orta tehlike sınıfı için 4831 m2, yüksek tehlike sınıfı için boru tablosu ile yapılan hesaplarda bu değer 2323 m2, hidrolik hesaplarda 3715 m2 dir.

Uygulama Oranı ( debi ): Düşük tehlike sınıfı için 4.1 lt. / dakika / m2

Orta tehlike sınıfı için 6.1 ... 8.1 lt. / dakika / m2

Yüksek tehlike sınıfı için 12.3 ... 16.3 lt. / dakika / m2

İşletme Tasarım Basıncı: En fazla 12 Bar

Sprinklerler Arası Mesafe : Standart tip branşmanlar üzerinde veya arasında konuşlanan sprinklerler arasındaki maksimum mesafe düşük ve orta tehlike sınıfı için 4.6 m, yüksek tehlike sınıfı için 3.7 m’dir.

Sprinkler başlıkları 1.8 m den daha yakın yerleştirilmek zorunda kalınırsa, sprinkler başlıkları arasına perde (bölme) yerleştirilmelidir.

Sprinkler başlığının duvardan olan mesafesi iki sprinkler başlığı arasındaki izin verilen mesafe değerinin yarısından fazla olmamalı veya duvara 10cm den daha yakın yanaştırılmamalıdır.

Askılar Arası En Fazla Mesafe : 3.6 m

Sprinkler Ucunda Gerekli Min. Basınç : 0.5 Bar

Sprinkler Borulamasındaki Su Hızları : 2 .... 8 m/saniye

Sprinkler Açılma Sıcaklığı : Genel oda uygulamalarında 68 0C’dir.

Sprinkler Sistemi Ortalama Debisi : Düşük tehlike sınıfı için en az 1000 lt/dak, orta tehlike sınıfı için en az 2000 lt/dak olmalı ve yüksek tehlike sınıfı için debi yapılacak hidrolik hesaplarla belirlenmelidir.

    Dolaplı, Hidrantlı Sprinkler Sistemi Ortalama Debisi: Sulu söndürme sistemi olarak sprinkler sistemi yanında yangın dolapları ve/veya hidrant sistemi kullanılması durumunda,sprinkler sistemi debisine ilave edilecek yangın dolapları sistemi debisi düşük tehlike ve orta tehlike sınıfları için 100 lt/dak, yüksek tehlike sınıfı için 200 lt/dak, ilave edilecek hidrant sistemi debisi ise düşük tehlike sınıfı için 400 lt/dak, orta tehlike sınıfı için 1000 lt/dak, yüksek tehlike sınıfı için 1500 lt/dak olmalıdır.

    Boru, vana ve diğer aksesuarların boyutlandırılması, yangın pompalarının seçimi onaylı hidrolik hesap programı ile belirlenmesi daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

 KAYNAKLAR

1. NFPA 13 “Standart for the Installation of Sprinkler Systems”, 2010 Edition


 

'Yatırımınızı Yangından Korumak İçin Arayın'
Gsm: 0505 871 59 98

Copyright © YTD Mühendislik Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri - Tüm Hakları Saklıdır. seo vsp vsp Sitemap

Valid XHTML 1.0 Transitional